İsminle Yaşa Oğlum...


         Oğlumuz olacağı kesinleşince isim telaşımız başlamıştı. Oysaki eşimle senelerdir oğlumuz olursa adını  ''Baturalp '' koyarız diyorduk. Ama iş ciddiye binince isim seçimi hiçte kolay olmuyormuş. En ince ayrıntısına kadar düşünülmesi gereken bir seçim. Bazı yakınlarımız iki isimden muzdarip olduklarını söyledikleri için iki isim koymayı hiç düşünmedik. O yüzden seçeceğimiz isimin önemi dahada arttı. Kafamız iyice karışmıştı uzun elemeler sonucunda seçeneklerimizi on bire indirmiştik :)) İşte beğendiğimiz isimler ve anlamları ;

Atakan: Atasının kanını taşıyan, atasının kanından gelen gücü barındıran, Düşünmeden her işe girişen, ileri atılan.

Ayaz: Hava ve gece için soğuk.

Bartu: Eski Türk kağanlarından. 

Batu: Galip, üstün gelen. 

Baturalp: Yiğitler yiğidi. 

Berke: Altınordu hükümdarı, kamçı. 

Çınar: Uzun ömürlü, uzun boylu, kalın gövdeli bir ağaç türü.

Ege: Bir çocuğu koruyan, ona bakan, büyük ulu. 

Egemen: Hakim, hüküm süren.

Yağız: Esmer. 2. Doru. 3. Yiğit.

Yiğit: Güçlü, cesur

            Daha sonra ortak kararla dört isme kadar düşürdük. Sonuca çok yaklaşmıştık ama hala kararsızlığımız max düzeydeydi :)) Yine isim anlamları vs. araştırırken birde isim analizleri gözüme çarptı işte son dörde indirdiğimiz isimlerin analizleri ;

Atakan:
Algılaması yüksek, mantıklı, ketum, duygularını açıklamakta zorlanan, başarılı, unvan sahibi olmaya aday, atılgan, sağduyulu bir kişilik enerjisi verir.

Çınar:
Yaşamında zevk ve sefaya düşkün, hassas, duygusal, sağduyulu, yaratıcı, algılaması yüksek, mantıklı, tereddütlü, sert bir yapısı olan bir kişilik enerjisi verir.

Ege:
Üzüntü ve sevinci bir arada yaşayan, inatçı, gerginlikleri olan, sıkıntılardan kurtulmak için mücadele eden bir kişilik enerjisi verir.

Yağız:
Geçmişte yaşadığı üzüntü ve sıkıntıları unutamayan, tekrar tekrar yaşayan, algılaması yüksek, mantıklı karar veren, bazı konularda inatçı ve ısrarcı davranan, hassas, duygusal bir yapıya sahip olan, akademik anlamda okumayı seven, akademik anlamda başarılı olmaya sebep olan bir kişilik enerjisine sahiptir.

           Veeeee sonunda oğlumuzun ismine karar verdik. Son anda bir değişiklik olmazsa Miniğimizin adı  '' Yağız '' olacaktı :)) İsmi seçerken ismin söylenişine, anlamına, isim analizine, soyadıyla uyumuna, ( Yağız YÜZBAŞ) ve iş hayatındaki hitap şeklini ( Yağız Bey) düşündük :))

2 yorum:

 1. Yağız beyimizin şimdiden bahti açık, talihi bol sağlıklı analı babalı uzun bir ömrü olsun,

  severek takipteyim bende beklerim

  mugeninlistesi.blogspot.com

  YanıtlaSil
 2. Çok teşekkür ederim. Cümlemizin evlatları sağlıklı uzun ömürlü olsun inşallah. Sizin kızınızda çok tatlı maşallah.
  Bende severek takibinizdeyim.

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 

FACEBOOK

TWITTER

INSTAGRAM