Yağız'ın ilk hastalığı Rota virüsü

          27.12.2013 Cuma günü her gece olduğu gibi Yağız'ı uyutmuş, eşimle oturmaya devam ediyorduk. Yağız gece sık uyanan bir bebek olduğu için ağladığı zaman emziririm genelde karnı doyunca uyumaya devam eder. 00.30 da ağlayınca hemen yanına gittim bir baktım üstüne ve yatağa kusmuş ama öyle böyle değil :(  Yavrum saatlerdir yediği her şeyi çıkarmış sanki ;( 

          İlk gördüğüm an ne yapacağımı şaşırdım. Hemen gün içinde yedirdiklerimi düşündüm, acaba yediği bir şey mi dokundu diye. Sonra acaba sütüm mü dokundu dedim. Ve böylece sabaha kadar nöbet tuttuk. Emdiğini çıkardı, çıkardıkça karnı iyice acıktı. Açlık hastalık ve uykusuzlukla iyice huysuzlaştı. Sabah ek bir şeyler yedirmeye çalıştım onuda çıkarınca acile gittik. Doktor iyice baktıktan sonra bağırsak üşütmesi dedi. Bulantı giderici fitil ve bağırsak düzenleyici bir ilaç verdi. Evimize geldik içim biraz rahatlamıştı en azından çok kötü bir şeyi olmadığını öğrenmiştik. Ek bir şeyler verince kusup, sadece emiyordu. Kusması biraz daha düzeldi derken cumartesi günü gecesi ateşi yükselmeye başlamıştı. Bizimde paniğimiz, stresimiz iyice artmıştı. Çünkü havale ihtimali bizi çok korkutuyordu.

          Pazar günü üzerine birde ishal olunca iyice zor bir kaç gün geçirmeye başladık. Ateşi çok şükür pazar günü normale dönmüştü. Daha sonra  İshaldi, kusmaydı derken pazartesi oldu. Aile hekimimizi aradım sadece bağırsak üşütmesi bu kadar sıkıntılı olur mu yoksa başka bir şey daha olma ihtimali var mı diye. Salı sabahına geçmezse gel dedi ve onun üzerine bir gün daha bekledim ama bu beklemeler beni bitirdi. Salı sabah kalktık bir saat içinde iki kere büyük tuvaletini yaptı Yağız. Her yapışında komple üstüne çıkıyordu  hatta öyle ki kucağımdaysa bana bile bulaşıyordu. 

          Günlerdir uykusuz, yorgun, gergin ve korku içindeydim. Ve hayatımda bu kadar kendimi aciz hissetmemiştim. Bana emanet bir can vardı ve elimden bir şey gelmiyordu. Kafamda en kötü senaryoları kuruyor dillendirmemek için kendimi zor tutuyordum. O zaman bir kez daha anladım ki evlat çok farklıymış. Canımın bir parçası, hayatımın anlamıymış bebeğim. Rabbim kimseyi evladıyla sınamasın. Şifa bekleyen tüm bebeklere ve hastalara tez zamanda şifa versin. Tekrar dönüyorum salı sabahına yine ishal devam edince Yağız'ı kanguruya koyup aile hekiminin gitmeye karar verdim. o kadar moralim tükenmişti ki aile hekimine şikayetlerimizi anlatıp hemen doktora git tahlillerine baksın deyince kendimi tutamayıp ağlamaya başladım. Oradan çıkıp hastahaneye giderken yollarda ağla ağlaya helak oldum.

          Doktor İdrar, gaita ve kan tahlilleri ayrıca akciğer filmini istedi. (Yağız'da bir süredir öksürükte vardı.) Baştan aşağı her şeyine bakılması içimi rahatlatsa da kan verilmesi ve akciğer filmi çekilirken içim koptu. Ne zormuş annelik ve maalesef ben güçlü bir anne değil aksine çok sulu gözlüyüm. Ertesi güne yılbaşı tatili olduğu için tahlilleri yetiştirip doktorumuza koştuk. Yağız'da Rota virüsü ve bronşit çıktı. Rota virüsünden çok korkuyorduk. 6 hafta 6 ay arasında aşısı yapılıyordu Yağız emdiği için doktorumuz yaptırmamızı tavsiye etmemişti. Doktor tüm değerlerine baktı su oranının gayet iyi olduğunu, sıvı alımına çok dikkat etmem gerektiğini, emdiği sürece sorun olmayacağını söyledi. İshal renginde ve tipinde değişiklik olursa veya sıvı alması azalırsa gelin dedi. 

          Bağırsaklara yerleşen ve bağırsağın işleyişini bozan bu virüs ishalle birlikte ( 60- 70 kere ) dışarı atılacak ve zamanla iyi olacakmış oğlum. Tamamen bitkisel iki tane ilaç verdi biri vitamin diğeri bağırsak düzenleyici. Tek tesellimiz Anne sütü alıyor olmasıydı. Ama artık 10 aylık olduğu için anne sütünün yetmemesinden korkuyordum.Minik bebeğim şükürler olsun gün gün iyileşerek bir hafta sonra eski sağlığına kavuştu. Bu hastalık bir kez daha bana en önemli şeyin sağlık olduğunu gösterdi. Rabbim kimseyi evladıyla sınamasın ve dermansız dert vermesin. Unutmadan en yakın zamanda Rota virüsüyle ilgi yazı paylaşacağım.                                                                                                                          Hepinize Sağlıklı günler...


27.12.2013 ilk hastalık ( İnşallah son olur. )

Yatağa bırakınca uyanan, kucakta uyumak için direnen yorgun savaşcım...

Ateş 39 derece  :((

Hastanede tahlil sonuçlarını bekleyen yorgun anne, uykusuzluktan bayılmış bebek.

31.12.2013 Hastane Bahçesi

2 yorum:

  1. Cok cok gecmis olsun. rota virus Turkiye'de ne yazik ki cok yaygin. Yurtdisinda yasiyoruz ve kizim rota virus asisi olmadan doktoru Turkiye'ye gitmesini uygun gormemisti, sut emiyor o da.. bu yaziyi okuyan anne babalari asi yaptirmaya davet ediyorum.

    YanıtlaSil
  2. Çok teşekkür ederim.Kesinlikle Türkiye'de ciddi bir salgın var. Bizim en büyük tesellimiz de Yağız'ın emmesiydi. Ama emmiyor olsaydı çok daha zor atlatırdık bu hastalığı. İyi günler

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 

FACEBOOK

TWITTER

INSTAGRAM