Her Şeye Yetişmeye Çalışan Kadın Sendromu

Hem ev işlerine yetişmeye çalışan hem de iş hayatında kariyer hedefleyen kadınlar artık bu tempoda çocuk sahibi olmayı da ertelemek istemiyor. ''Çocuk da yaparım kariyer de!'' fikri kadınlarda psikolojik sorunlar yaratıyor. İşte bu durumun yarattığı psikolojik sorunları Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz anlatıyor.
'Mükemmel' anne mi; kariyer mi?
Çalışan kadın "mükemmel anne" mi olmak istiyor?
Çalışan kadın hem çalışma hayatını hem de çocuğunu aynı anda idare etmek zorunda kaldığında ev ve iş yeri arasında yoğun bir tempo içerisine girer. İş, çocuk ve eş arasında kalan kadın tam anlamıyla bir tükenmişlik hissine kapılır. Yoğun duygular içerisine giren kişi kendini suçlamaya başlar, eşi ve çocuğu ile yaşadığı iletişimsizliği çalışma hayatına bağlayabilir.
Çocuğu ve kariyerini bir arada yürütmek isteyen kadınlar genellikle çocuklarına daha düşkün bir tavır sergiler. Çocuğunun ihtiyaçlarını sürekli yerine getirmek isteyebilir. Bunun asıl sebebi ise çocuğun annesine olan ilgisinin azalması ve onu çalışıyor olmasından dolayı suçlaması korkusudur. Bu durumda çalışan anne, çocuğuna ve eşine yeterli ilgi gösterdiğini belli etmek için daha fazla çaba sarf eder.
"Mükemmel anne" imajı sağlık sorunlarının habercisi
Çocuk ve kariyer yapmayı hem de iyi bir eş olmayı isteyen kadın için hastalıklar da kaçınılmaz olur. Kişi bu süreçleri yaşasa da bunları umursamaz hatta çevresindeki kişiler bile bu durumu zamanla kapris olarak değerlendirebilir. Kişide oluşan belirtiler ise şu şekilde sıralanabilir;
- Tükenmişlik ve bıkkınlık hissi
- Depresyon, sürekli gerginlik ve panik atak belirtileri
- Uykusuzluk
- Sürekli yorgunluk hissi
- Beyinde ağırlaşma, düşüncelerde karmaşa
- Unutkanlık
- Mide ve bağırsak rahatsızlıkları
- Eklem ve kas ağrıları
- Cinsel isteksizlik
Çocuklar bu durumdan olumsuz etkileniyor mu?
Hem çocuk hem kariyer yapma düşüncesini topluma ve eşine kanıtlamaya çalışan anneler, çocuklarının her istediğini yapar hale geliyor. Sürekli endişe ve kaygı duydukları için çocuklar huzursuz, korkak ve güvensiz kişiler olabiliyor. Aynı zamanda aşırı ilgiden dolayı şımarık bir kişilik de ortaya çıkabiliyor. Çünkü anne çocuğun önüne tüm imkânları sunuyor, tüm isteklerini gerçekleştiriyor ve ilerde başkaları bu ortamı ona sağlayamadığında ise çocuk mutsuz ve doyumsuz bir birey olabiliyor.
Yaşanan stres karşısında ne yapmalı?
- Endişelenmeyin ve nefes terapileri yapın.
- Mükemmel kadın ve mükemmel anne bilincinden uzak yaşayın.
- Kendinizi fazla yormayın.
- Çocuk, eş ve iş dengesini iyi kurun.
- Çocuğun gelişimi için sürekli endişe duymayın.
- Kendinize zaman ayırın, eşinizle sinemaya gidin, arkadaşlarınızla buluşun sosyal aktivitelerden uzak kalmayın.
- Çocuğunuzun mükemmel annesi yerine onu anlayan anlayışlı anne olmaya çalışın.
- Eğer sorunlarınızda azalma yoksa mutlaka psikolojik destek alın.

Yazar: Mehmet Yavuz
Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 

FACEBOOK

TWITTER

INSTAGRAM