Lohusa Destek Birimi

 
Facebook'ta yeni anne ve anne adaylarına faydalı olacak bir grup, Lohusa Destek Birimi:
Lohusalık sürecinde yanlız olmadığınızı hissettirecek, size destek olacak ve hemen hemen aynı sıkıntıları yaşamış annelerin bir arada olduğu bu güzel grubu kuran Melek Hanım'ın kaleminden grubun kuruluş hikayesini buyrun okuyalım...

Heyoooo...!!!!
Bu da nesi dediniz değil mi? Şu an, uzunca bir süredir "belki, bir gün..." dediğim anı yaşıyorum! İtiraf edeyim ,gerçekten çok heyecanlandım. Sebebini anlatmaya çalışayım.. Efendim, 06.06.2012 de yaklaşık 38 yaşımı ve evliliğimin 6.yılını sürmekte iken, Tüp Bebek ve Aşılama dan sonuç alamamış talihsiz bir kadın olduğumu düşündüğüm sıralarda ve kendimi Deniz+Güneş+Diyet'e yanı sıra da, evi pir-u pak etmeye adamış vaziyetteyken öğrendim ki; HAMİLEYİİİİMMMMM....
Ne yazık ki, pek çoklarımız gibi hevesim "düşük tehlikesi" ile kırılmaya yüz tutmuşken, şükür ki biricik yavrucuğum tutunmaya, anneciğini bırakmamaya karar verdi. İşte o an hayat benim için yeniden başladı. Başarmıştım... Sonunda başarmıştım!!! 
Buraya kadar herşey çok da şahane gitmese de, bir şekilde gitmişti. Hamilelik ilerledikçe ve ben genişledikçe sorunlar başladı, Karpal Tünel Sendromu, aşırı su tutulması derken Gebelik Diabeti olasılığı, aile sorunları, büyüklerin hastalıkları derken stresli olmamak için debelendiğim gebeliğim, giderek beni zorlamaya başladı. Nefes alamaz halde doğuma girdim ve canım oğlum dünyaya geldi. O an için, bitti sandığım sıkıntıların aslında yeni başladığının bilincinde değildim tabi...
Okumanızı istediklerim ve yazacaklarım aslında hamileliğim ve doğumun ardından yaşadıklarım değil. Bir gün anladım ki, sıkıntılar, sorunlar sadece bana ait değil, ortak... "Anne Olmak" için, ÖZELLİKLE "İyi Anne" olmak için debelenen, sorumluluğu sırtlanmış ve Lohusalık dahil tek başına bırakılmış (sadece eşler tarafından değil!! ), mecburiyetler karşısında yalnızlığı tavan yapmış çoğunluğa dahilim.. Doğum Sonrası Depresyonumu kucaklamış vaziyetteyken beynimde bir şeyler titreşmiş olmalı ki; " bana olan başkasına olmasın, buna bir şekilde engel olmalıyım " düşüncesi taaa o günlere ait..
Oğlumcuğumun uyku saatleri uzamaya, emzirmek ve ev işlerinden boş vakit kalmaya başladıkça ne bulduysam okumaya, blog, site takipleri yapmaya başladım. Aslında gebelik süresince okuduğumu ve öğrendiğimi zannettiğim her şeyin; buzdağının görünen yüzü olduğu ve gerçekte her ama her şeyin bambaşka olduğu, beş parmağın beş'i bir olmadığı gibi,yeryüzüne gözlerini yenice açmış "mini mini eller ve ayakların" her birinin farklı dünyalar olduğu, HER BİRİNİN ASLINDA KARAKTERİ İLE DOĞDUĞUNU, İLK GÜNDEN İTİBARENDE BİREY OLDUĞU, gerçeği ile de yüzleşmiş oldum.. Oysa ne kadar da hazırdım (sanıyormuşum !!) ANNELİĞE...
Oğlum büyüyüp geliştikçe oyun oynama ihtiyacı, haliyle yaşıtları ile aynı ortamlarda bulunma gerekliliği doğduğunda, pek çok Anne gibi arayışlara girip, oğlumla oyun evleri,park ve bahçeler furyasına dahil olduk... Oyun Evleri şahane olmasa da, başarısız da değildi ve ne yazık ki kısa sürdü, yılmadığım gibi arayışlarımı sürdürdüm. İşte o sıralarda yanılmıyorsam oğlum 14 ay civarındayken ilk kez, anneler arası bir sohbet sırasında hayal ettiğim " Lohusa Destek Birimi'nin ''ismini ve hayalimdeki şeklini paylaşmıştım. Hayalimdi ,bir grup oldu ,artık bir amacı var ; Anneliğin " Çiçeği Burnunda" ilk 6-12 ayını yaşayan; desteksiz, bir başına hissetmekten yorgun, kendine ayıracak 5 dk için kıvranan, korkuları ve endişeleri başına üşüşmüş sayamadığım pek çok ruh haline sahip ve kafası karışık kardeşlerimizi; yani taze anneyi ihtiyaca göre, MANEVİ VE TEKNİK DESTEK olmayı kabul edecek deneyimli, sevecen, paylaşmayı, yardımı seven, gönüllü bayanlarla kendi evlerinin düzeninde buluşturmaktı. 
Başlarda kendi çevremde bulabileceğim benden daha taze Annelere ulaşıp yardım eli uzatmak düşüncesine sahiptim. Taa ki hatrı sayılır kişi sayısına sahip bir grupta, tecrübe alışverişinde bulunduğum 30 Ağustos 2013 gecesine kadar.. O gece bahsettiğim ortamda, gerçekten büyük ilgi gören hayalim "neden gerçek olmasın" yaklaşımlarında bulunan pek çok destekçinin - "beyin fırtınası" - talebi ve el yordamıyla "bir mum yaktık." Aslında geniş çaplı olmaya hazır olmayan oluşumu kendi şehrimizde "Pilot Uygulama" olur mu diye düşünürken, memleketin her köşesinden Güzel Anneleri bünyesine dahil etmekte olan, şimdilik küçük, ama umut vaad eden "LOHUSA DESTEK BİRİMİ" adı altında grubumuz dünyaya geldi...
Gebelik - Doğum - Doğum Sonrası - Bebekli Yaşam hakkında uzman görüşlere ve desteğe ihtiyacı olan, okuduklarını-yaşayarak tecrübe ettiklerini paylaşan, bilmediklerini soran, öğrenmeye istekli, bilgiye ve yeniliklere açık gelecek vaad ettiğini düşündüğüm gurubumuzda; sevgi, saygı, anlayış çerçevesinde bütün "Taze Anneleri" sevgiyle kucaklarız.

Grubun Facebook Sayfası : Lohusa Destek Birimi


Siz de Annelere, Miniklere ve Ailelere Fayda Sağlayacağını Düşündüğünüz Tecrübelerinizi Bu Sayfada Paylaşmak İsterseniz.
Yazınız ve fotoğraflarınızı Selin.Yuzbas@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.


4 yorum:

 1. Bence harika bir proje. Uzman desteği de alıyor musunuz yoksa tamamen annelerden annelere daha samimi bir ortam mı kuruyorsunuz? Proje olgunlaşınca ben de sosyal ağıma tanıtmak isterim. Kolay gelsin!

  YanıtlaSil
 2. Çok teşekkür ederim. Facebook'ta tesadüfen gördüğüm bir grup, ancak amacı takdire şayan bulduğum için daha fazla kişiye duyurmak amaçlı paylaştım. Uzman desteği yok tamamen annelerden oluşan bir grup diye biliyorum ama yanlış bilgi vermek istemem. Sevgiler :)

  YanıtlaSil
 3. Sevgili Selin Hanım paylaşımınız dan dolayı nasıl çılgınca heyecan ve mutluluk duyduğumu artık biliyorsunuz,tekrar teşekkür ederim bütün grup üyeleri ve yöneticilerimiz adına.. :)

  Uzman desteği, istesek de alamıyoruz.
  Çünkü henüz tanınmıyoruz.Tanınmayan bir oluşuma destek bulmak hem de "Gönüllü Sistemi " olunca daha da güçmüş,şu sıralar bunu deneyimliyoruz.

  Desteğe açığız elbette ,çünkü aramızda Hamilelik veya Lohusa Döneminde olan çokça Anne ve Adayımız mevcut.Şimdilik kendi bünyemizde bulunan tecrübeli ve bilinçli annelerimizin desteği ile ilerlemeye çalışıyoruz.

  Ümidimiz var ,elbet bir şekilde başarılı olacağımıza inanıyoruz.

  YanıtlaSil
 4. Merhaba Melek Hanım, tekrar dile getirmek istiyorum, çok güzel bir işe imza atmışsınız. Bende bunu birkaç anneye duyurmaya vesile olduysam ne mutlu bana. Sevgiler :))

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 

FACEBOOK

TWITTER

INSTAGRAM