Kasık Fıtığı


     Geçenlerde Yağız'ın sağ kasığında şişlik görmüştüm bir kaç gün daha gözlemledim.  Bir kez daha şişlik görünce İnternette araştırdım belirtiler kasık fıtığını gösteriyordu. Özellikle ağladıktan sonra  belirginleşiyor, normal zamanlarda kayboluyordu. 

     Tek çaresi ameliyat yazıyordu. Ameliyat olmazsa kısırlığa, hatta ölüme bile yol açabilirmiş. Ve bilinenin aksine çok ağlamakla fıtık olmazmış. Genetik ya da anne karnında olup ama ortaya faklı zamanlarda çıkabilirmiş...

     Doktora götürmem gerekiyordu ama  duyacaklarımdan korkuyordum. Derken doktor kontrolüne gittik ve '' Kasık Fıtığı '' teşhisi koyuldu ve ameliyat günü belirlendi...

     27 'sinde hastanede tüm tahlil ve tetkikleri yapılacak 28 Temmuz Salı günü ameliyat olacak...

     Durduk yere nereden çıktı bu iş diyorum ama hemen sonra Allah kalıcı, çaresiz dert vermesin diye toparlamaya çalışıyorum. İnsanlar ne dertlerle uğraşıyor bunun çaresi var Allah'ın izniyle... 

     Ama yinede çok korkuyorum, endişeleniyorum elimde değil çünkü daha çok küçük oğlum. Biliyorum beterin beteri de var ama... Böyle çelişkili duygular içindeyim bu aralar. :(( 

     Bir yandan da Yağız her şeyi ağlayarak yaptırmaya çalışıyor, çok ağlamasın yine kasığı şişmesin istiyorum ama baş edemiyorum çoğu zaman...


     Okumak isteyenler için küçük bir bilgilendirme yapmak istiyorum; 


Çocuklarda Kasık Fıtığı


     Zamanında müdahale edilmediğinde ölüme dahi neden olabilen bebeklerdeki kasık fıtığı rahatsızlığı, doğru teşhis ve tedaviyle tamamen ortadan kalkabiliyor.

     Memorial Hastanesi Çocuk Cerrahisi Bölümü’nden Doç. Dr. Turan Kanmaz , özellikle prematüre bebeklerde daha sık görülen “Kasık Fıtığı” ile ilgili bilgi verdi.

     Fıtık, karın içindeki (bağırsaklar gibi) bir organın, karın duvarından dışarı çıkmasıdır. Fıtığın bulunduğu yerde yumuşak bir kitle ele gelir. Kasık bölgesinde ortaya çıkan fıtığa kasık fıtığı denir. Anne rahmindeyken bebeklerin yumurtalıkları (erkekte testis, kızda over) karın içinde böbreklere yakın yerleşmektedir. Bebek gelişimiyle birlikte yumurtalıklar kasık bölgesine doğru iner. Erkek yumurtalığı torbaya (skrotum) inerken beraberinde periton denilen karın içini kaplayan zardan bir keseyi kasık kanalına doğru sürükler. Kanal bu şekilde kapanamaz ve içinde bulunan kese fıtık oluşumuna yol açar. Kızlarda ise aynı kanaldan rahim bağları geçer. 

     Benzer mekanizmayla kasık kanalında zardan bir kese oluşur. Sonuçta; doğumda var olan bu kese çok ince olduğundan farkedilmeyebilir. Ancak içine bağırsaklar gibi bir organ girdiğinde aile ve doktor tarafından farkedilir. Bazen bu kese içine sadece su girer, bu duruma “Fıtık Benzeri Su Toplaması” (hidrosel) adı verilir.

Erkek Çocuklarda Görülme Oranı Çok Daha Yüksek


     Her 100 çocuktan ortalama ikisinde kasık fıtığı görünmektedir. Kasık fıtığına %80-90 gibi bir oranda erkek çocuklarında rastlanmaktadır. Kasık fıtığı tek sağ ya da tek sol tarafta olabileceği gibi %10 gibi bir oranda her iki tarafta da saptanabilmektedir. Prematüre bebeklerde görülme sıklığı normal kilolu bebeklere göre üç kat daha fazladır. Bu rahatsızlıkların üçte birinin tanısı ilk 6 ay içerisinde konulmaktadır. Ancak tanının sonraki yaşlarda da konulması mümkündür.

     Çocuklarda görülen kasık fıtığının erişkinlerdeki gibi kendini zorlamayla ilgisi yoktur, genetik faktörler rol oynamaktadır. Kasık fıtığı, kasıkta ya da torbada çocuk ağlayıp kendini zorladığı sırada bir şişlikle kendini gösterir. Çocuklar sırt üstü yattığında bazen fıtık kesesi küçülüp kaybolur ve görünmez. Fakat aslında fıtık kesesi yine vardır. Ancak gözle tanı konulması mümkün değildir. Fıtık zaman zaman çocukta sıkışmaya bağlı ağrı yapabilmektedir. (Kaynak : http://www.memorial.com.tr/ )
     Bakmaya doyamadığım, baktıkça içimin eridiğisin oğlum...Yüzün hep gülsün... Sağlıklı uzun ömrün olsun inşallah. Seni Çok Seviyorum...
6 yorum:

 1. çok geçmiş olsun dediğin gibi allah baska dert, şifasız hastalık vermesin kolay bir ameliyat ama biz annelerin gözünde konu evlatlar olunca hersey cok buyuyor.

  YanıtlaSil
 2. Amin Gülşah'cım çok teşekkür ederim. Kesinlikle anne olunca daha da abartabiliyoruz elimizde olmadan. Sevgiler

  YanıtlaSil
 3. Geçmiş olsun canım iyi olacaktır eminim sakın üzülme

  YanıtlaSil
 4. Çok teşekkür ederim canım. İnşallah...

  YanıtlaSil
 5. Çok geçmiş olsun, ameliyatı ve iyileşme süreci çok rahat, ağrısız acısız geçsin ve bir an önce sağlığına kavuşsun minik adam! Siz anne babaya da güç versin Allah. Sağlıkla!

  YanıtlaSil
 6. Amin... Çok teşekkür ederim. Sevgiler

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 

FACEBOOK

TWITTER

INSTAGRAM