Uzman Psikolog Özgün KIZILDAĞ İle Kardeş Kıskançlığı


Kardeşler ve onlar arasındaki ilişkiyi yönetmekle ilgili altın değerinde bazı kurallar vardır. Sırayla kısa kısa onlardan bahsedelim;
KARDEŞTEN ÖNCE;
1) İkinci çocuk kararı tamamen anne-babaya ait olmalıdır. Çocukların kardeş istemekteki kriterleri geçici ve değişkendir ve bu kadar önemli bir konuda çocukların heves, istek ve beklentileriyle hareket etmek doğru değildir. Çünkü, çocuk istediği için yapılan bir kardeş, yine o istemediği zaman, vazgeçerse, memnun kalmazsa ne yapılacaktır? Sorusu gündeme gelebilir. Bu riske girmeye hiç gerek yoktur, bu karar anne ve babaya, yetişkinler dünyasına ait bir karardır.
2) Çocuğa kardeşi olacağı bilgisi verilirken anne babanın kendi duygusunu saklamaması esastır. Biz de istemiyorduk, ama ne yapalım, katlanacağız, vallahi de billahi de gibi bahane bulucu yaklaşımlar çok ama çok zararlıdır. Çünkü çocuk bu duygunun gerçek olmadığını, aslında anne babasının mutlu ve hevesli olduğunu fark ettiği an, korktuğu başın gelmiş olur, anne-baba-çocuk sisteminin dışına atılmış hisseder kendini.
3) Ona kendi duygusunu yaşaması için fırsat, alan ve anlayış tanımak herhangi bir duyguya yönlendirmemek önemli. Kıskanma dememek gerekiyor, çünkü kıskanmamak çocuğun elinde değil, onun yerine aslında anlıyorum seni, kıskanman normal demek çocuğun duygusunu ifade edebilmesine ve bu yolla da duygusuyla yavaş yavaş barışabilmesine olanak sağlıyor.
KARDEŞLE BİRLİKTE;
1) Yaşına uygun sorumluluklar vermeye evet ama hayatını kardeş yüzünden sorumluluklara boğmaya hayır demek gerekiyor.
2) Çocuktan gizli sevmemek yine çok önemli. Hatta kıskançlığını belirten bir çocuksa hiç gizlememek gerekiyor. Ben mutluyum o geldiği için, çok da sevinçliyim gibi. Çocuk acı gelse de bu gerçek kendisine söylendiğinde ve buna şahit olduğunda en azından kendini bu sistemin dışında, yalan söylenmiş hissetmiyor, bu çok koruyucu.
3) Eşit davranmak değil anahtar. Adil davranmak. Aynı oyuncağı almak almamak meselesi tamamen ailenin insiyatifinde, ama çocuklar eşit değiller, anne babalarının onların içlerinden birini ödüllendirmek, sadece birine yaptırım uygulamak, bazen bir şeyi sadece birine almak, bazı zamanlar bazı şeyleri diğerine almak gibi bir insiyatifi mutlaka olmalı. Teraziyle yaşam geçmeyeceği için bu insiyatif kesinlikle anne baba da olmalı ve onun var bende istiyorum gibi yakınmalara prim vermemeli. Eşit ve aynı gitmek biraz daha kolay bir yol ama uzun vadede sakıncalı, anne babayı devamlı suçlayan iki yetişkin çıkma riski var, onun yerine benim bir adaletim var ve buna göre ben size davranıyorum ve bu sorgulanamaz yaklaşımı çocukların birbirlerini kabulü açısından çok daha olumlu.
4) İdeal bir yaş farkı diye bir şey yoktur. Bu söylenenler doğru uygulanırsa her yaş farkı iyi yönetilir. 
5) Bir kardeşi diğeriyle ilgili bir şeye ikna etmek gibi bir durum aslında yoktur. Anne baba ister ve olur Bu konu kardeşler arası ilişkileri değil daha çok çocuk yetiştirme, kurallar, sınırlar, disipline etme, söz dinletme gibi konular kapsıyor daha sonrada bunlarla ilgili bir soru cevap yapacağız..


Sevgiler,

Özgün KIZILDAĞ
Siz de Annelere, Miniklere ve Ailelere Fayda Sağlayacağını Düşündüğünüz Tecrübelerinizi Bu Sayfada Paylaşmak İsterseniz.
Yazınız ve fotoğraflarınızı Selin.Yuzbas@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.


6 yorum:

 1. çok şükür kardeş kıskançlığı şimdiye kadar evimizde hiç yaşanmadı belki araları 7 yaş diyedir belki yapıdandır bilemiyorum :) darısı başına diyeyim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne mutlu Gülşah'cım. Bizde de tam 3 yaş olacak inşallah. Darısı bize :))

   Sil
 2. Bence de ideal yas farklı yoktur. Hatta bence ideal cocuk büyütme formülü de yoktur. Bizde KARDEŞ kıskanclıgı dramatik bir seviyeye ulaşmadı hatta ÇOĞU zaman kıskanmıyorlar desem de aslında her cocuk kardeşten öyleyse da böyle etkilenir onemlı olan cocukların durumu doğal bir şekilde içselleştirmesi galiba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısınız bende sizin gibi düşünüyorum. Zaten bazı uzmanlar aslında kardeşler arası kıskançlığın abartılı olmadığı sürece doğal olduğunu savunuyorlar. Sevgiler

   Sil
 3. Bizimkinin kardeşi olsa kıskanırdı heralde.Ama yaş farkının olması da önemli tabii.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet yaş farkı ve bence en önemlisi yetişkinlerin kardeşler arası dengeyi sağlaması çok önemli. Bakalım bizimde tam 3 yaş olacak. Alışma sürecinde neler yaşayacağız. Sevgiler :)

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 

FACEBOOK

TWITTER

INSTAGRAM