Rota Aşısı


Rotavirusten bahsedip aşısındadır bahsetmemek olmaz. Malum sağlık bakanlığı aşı takviminde olmadığı için aileler yaptırıp yaptırmamakta kararsızlar. Verdiğim bilgiler umarım kafanızdaki soru işaretlerini giderir.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de iki çeşit rotavirüs aşısı mevcut


●Rotateq: Merck ağızdan uygulanır normal yapılış ayları 2. 4. Ve 6. Aylar ilk dozu 6. Ve 14. Hafta arası yapılmalı eğer 15. Hafta olduysa yapılmamalı çünkü 3 dozu 8. Aya kadar bitmiş olmalı


●Diğer aşılarla birlikte verilebilir

●Aşıdan sonra anne sütü vermenin sakıncası yoktur


●Bağışıklık sistemin yada sindirim sistemi sıkıntısı olanlarda çocuk doktorunuz ile karar verilmeli


●Yan etki açısından daha güvenli (özellikle barsak düğümlenmesi) ve 3 dozun sonunda koruyuculuk %90-100 arası


Diğer rotavirüs aşısı


●(Rotarix: GSK)


●Bu aşıda ağızdan uygulanıyor


●Önemli bir farkı 2 doz yapılması 2. Ve 4.aylarda yapılıyor. Bu aşı içinde 2. Doz engeç 6. Ayda yapılmalı ve dozlar arasında 1 ay olmalı.


●Bu aşı için malesef hem koruyuculuk daha az %70-80 civarı hemde çalışmalarda barsak düğümlenmesi riski daha yüksek.


İki aşıdan hangisini seçmeli?


Bu konuda tabikide tıp camiası kesin bir yönlendirme yapamıyor ama benim şahsi düşüncem eğer rota aşısı için geç kalmamışsa çocuğunuz (2-3 ay arası ) 3 doz olan rotateq hem daha güvenli hemde daha etkili. Rotarix için ise eğer 4. Ayda aşı için gelen bir çocuk varsa daha uygun olduğunu söyleyebilirim 2 dozu 6. Aya kadar tamamlayabiliriz. Sanırım aşı seçimi için bu bilgi yeterli:)


Gelelim bu aşıyı neden yaptıralım kısmına. Normalde rotavirüs ishalleri önceki yazımda yazdığım gibi kendiliğinden geçebiliyor. Fakat bazen gerek tıbbi yardım almakta gecikme gerekse hastalığı küçük aylarda geçirme nedeniyle sıkıntı olabiliyor bu yüzden Dünya Sağlık Örgütünün önerisine bakalım.


Eğer bir ülkede çocuk ölümlerinin %10 undan fazlası ishaller ise ( ülkemizin bazı bölgeleri bu ortalamanın üstünde) bu aşının yapılması faydalı.


Anneler sormadan ben söyleyeyim bağırsak düğümlenmesi Allerji gibi yan etkiler var mı? 


Evet var ama çok düşük oranda hatta söyle diyelim rotateq için rotavirüs ishali geçiren çocuklarda barsak düğümlenmesi oranı ile aşıdaki görülme oranı arasında hiç fark yok. 

Allerji için ise müdahale ile bir problem olmadan iyileşen bir durum diyebilirim. Allerji içinde en büyük risk latex Allerjisi oda şişenin kapağı latexden yapıldığı için.
Küçük bir bilgide aşı yapım sırası ile ilgili vereyim. Küçük bir çocuğa birşey içirmek çok zordur bunu en iyi biz ve anneler bilir. Aşı sırasında miniğini aşıyı tükürür yada kusar ise aşı tekrarına gerek yok etkinliği belirgin azalmıyor.


En son söylenen akılda kalırdan yola çıkarak aşı yapılmasının son tarihlerini net bir şekilde söyleyeyim


●İlk doz doğumdan sonra  6. haftadan itibaren en geç 14 hafta 6.gün de yapılabilir


●Son doz 8. ay 0.günde yapılabilir.


●Aşılar arasında en az 4 hafta ara olmalı

Sevgiler,


Çocuk Sağlığı Ve Uzmanı

Siz de Annelere, Miniklere ve Ailelere Fayda Sağlayacağını Düşündüğünüz Tecrübelerinizi Bu Sayfada Paylaşmak İsterseniz.
Yazınız ve fotoğraflarınızı Selin.Yuzbas@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 

FACEBOOK

TWITTER

INSTAGRAM